Ciężarówki pracują każdego dnia po kilka godzin przemierzając setki kilometrów. Podobnie jak w przypadku każdego często eksploatowanego pojazdu są one narażone na zużywanie się poszczególnych części, które w końcu wymagać będą wymiany. Tu pojawia się dylemat – lepiej wybrać produkt oryginalny czy tańszy zamiennik?

Zamienniki godne polecenia

Wiele osób jest przeświadczonych o niezawodności oryginalnych części do samochodów ciężarowych. Produkt oznaczony logo marki uznawany jest więc za najlepszy spośród dostępnych na rynku, a zamienniki traktowane jako tańsze i gorsze pod względem jakości ich odpowiedniki. Trzeba jednak zadawać sobie sprawę, że niektóre z tych zamienników powstają na tej samej linii produkcyjnej, co części oryginalne, a różni je tylko to, że pierwsze z wymienionych sygnowane są mniej znanymi markami i można kupić je w niższych cenach. Takie zamienniki pod względem jakości nie ustępują częściom oryginalnym, dlatego warto się na nie zdecydować. W przypadku naprawy samochodów, których nie obejmuje już gwarancja, można wykorzystać zamienniki o porównywalnej jakości. W razie wątpliwości najlepiej jest poradzić się sprzedawcy, albo mechanika – specjaliści z pewnością będą potrafili podpowiedzieć, które zamienniki charakteryzują się dobrą jakością, a z jakich lepiej zrezygnować.

Uwaga na tanie podróbki!

W sklepach z częściami samochodowymi nie brakuje też tanich podróbek. Niska cena odpowiada w tym przypadku jakości produktu i chociaż tani koszt zakupu może kusić, lepiej zrezygnować z transakcji. Wytrzymałość części do tirów wpływa na bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników drogi, a w razie produktu o niskiej trwałości bardzo szybko konieczna jest ponowna naprawa. Zakup taniej podróbki oznacza więc pozorne oszczędności, dlatego też znacznie rozsądniej jest wydać nieco więcej i mieć pewność, że zamontowana część posłuży długo i będzie niezawodna, a przede wszystkim nie spowoduje groźnej sytuacji na drodze, kiedy ulegnie uszkodzeniu.